• slayt
Duyurular

DÜĞÜN. SÜNNET, KINA VB. DUYURULARI BURADAN YAYINLANABİLİR. 


Konya Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 18,5589   18,5923
EURO 18,3543   18,3873
       
Özlü Sözler
Bazı şeyler düşünerek değil, üzülerek öğreniliyor.
İlimiz Hakkında


 

Konya

Yüzölçümü bakımından Türkiye’nin en büyük vilayeti olan Konya’nın 2.250.020 nüfusu bulunmaktadır. Bu yerleşim yerine ait belediyenin 1875 yılından beridir aktif olduğu ifade edilmektedir. Aynı zamanda da 1987 yılından beridir de büyükşehir olarak varlık göstermektedir. Konya ekonomisiyle de dikkat çeken bir kenttir. Aynı zamanda da tarihi noktaları ve ören yerleriyle de adından söz ettirmektedir. Anadolu Selçukluları ve Karamanoğulları Beyliği’ne de başkentlik yapmıştır. Yemekleriyle de her zaman ziyaretçilerini etki altına almıştır.

İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan Konya; Ankara, Aksaray, Afyon, Eskişehir, Niğde, Mersin, Karaman, Antalya, Karaman ve Isparta ile de sınırları bulunmaktadır. Özellikle Ereğli, Beyşehir ve Akşehir ilçeleri dikkat çekse de toplam kaza sayısı 31 olarak tabir edilmektedir. Bunlardan biri de DOĞANHİSAR İLÇESİDİR.

Konya Coğrafyası

Konya gölleriyle de dikkat çeken bir kenttir. Ülkenin üçüncü büyük gölü olan Tuz Gölü’nün yanı sıra Beyşehir Gölü, Akşehir Gölü, Suğla Gölü, Çavuşçu Gölü, Ereğli Akgöl, Yunak Akgöl, Acıgöl ve Meke Krater Gölü bu il sınırları içerisinde yer almaktadır.

Konya

Konya’nın karasal iklimi de bilinmesi gerekmektedir. Yazları kurak ve sıcak geçen bu bölgenin kışları ise soğuk ve kar yağışlı olarak adlandırılmaktadır. Aynı zamanda da gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkı da oldukça yüksektir.

Konya Ekonomisi

Günümüzde Konya şehri birçok konuda üretim yapmaktadır. Tarıma dayalı bir ekonomiye sahip olmaktan daha çok farklı alanlarda sanayi faaliyetleri de gerçekleştirilmektedir.

Konya Şehri hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.yerelnet.org.tr/il/konya/ kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Yüzölçümü: 40.841 km2

Rakım: 1.016 m

Nüfusu: 2.250.020

Plaka Kodu: 42

Posta Kodu: 42000

 

© Copyright 2021  V4.1 Tüm Hakları Saklıdır. | Dernek Sitesi | Köy Sitesi


Top